— Soyunmasaydın o zaman bu işe ..ortalığa çıkıp derneğim diye geziniyorsun o zaman mecbursun benim haklarımı korumaya

— Tamam bakalım bir çaresine , bulalım sana para lakin tuttuğun yol , yol değil bilesin. Balık yiyorsun balık tutmayı bilmiyorsun.

— Sen karışma. Ben veganım. Ne balığı ne tutması. Gırk yıldır ben bu işle uğraşıyorum sana mı soracağım ne yapacağımı ? Sokağımda evimde 70 tane kediye köpeğe bakıyorum. Bari bana mama bul bir de bedava veteriner.

—Bize biraz izin ver. Senin gibi çok arkadaş var aynı durumda olan. Onlara bir plan program yapalım beraber hareket yolu çizelim yarın olmasa bile gelecek yıllarda bu kaynak olayını garantiye alabiliriz.

— Olmaz da olmaz. Ayşe varsa ben yokum. Fatma ‘nın da ne olduğunu sen bilmiyorsun. Ona mama gittiğini duyayım yıkarım dünyayı başına.

— Nasıl olacak o iş?

— Söylemeyi unuttum. Ben hem hayvan bakarım hem internet canavarıyım. Bakma süklüm püklüm olduğuma, ne olduğunu şaşırırsın. Önce ben. Benim bölgem. Plan istemem ben. Pilav istiyorum ben. Planı al başına çal. Seni bekleyemem. Zaten zabıta geldi, belediye başımda. Senin oyunlarına alet olamam.

—Bari gel birlikte hareket edelim.

—Çalma benim fikrimi. Birlikte olalım fikri bana ait. Telif hakkına saygı duy. THS diye bişi var duymadın mı sen? Ben bunu her keşlerden önce demiştim ama benim bölgedeki Hatçe varsa ben yokum. Ama Sivas’taki Hasan varsa bişi demem. Benim bölgemde Kızılderili reisi sadece ben olucam. O zaman birlik olur.

—Öyle diyorum olmuyor böyle diyorum olmuyor. Bari ben yola çıkayım engel olma.

—Vay sen beni dışladın… Gruptan attın. Canına okurum ben senin. Hemen belediyeye, derneklere , başbakanlığa , patronuna , Japon elçiliğine , kocana kadar şikayet ederim seni. Ben kırk yıldır bu işin içindeyim sen sonradan geldin beni dışlayaman. Tek mutlu olduğum bu topluluktan beni alaman. Ben kaç tane belediye başkan yardımcısının yardımcısı ile görüşebiliyorum biliyon mu sen?

—Yapma etme. Sen de bişiler yap biz de bir şeyler yapalım. Sonunda hayvanlar kazansın.

—Olmaaaaaaz olmaz ! Zaten panel yapmışsın beni konuşmacı olarak çağırmadın. Gazeteye çıkmışsınız fotoda ben yokum. Oysa ben şu kadar internetten imza topladım , karda kıyamette bu kadar pako sayfasına çıktım. O şıllık ise hala yanında. Onunla bir olursan kesin menfaatçidir o cebine ya para koyarsın ya da hayvanları uyutursun.

—Ne uyuması ? Biz sadece gece uyuruz ?

— Lafı çevirtme…o yabancılarla seni gördüm otel lobisinde çay içtiniz. Kesin sana komisyon verdiler..iyi ki de girmemişim senin derneğine..Nasıl hayvanları yurtdışına kaçırdığını nasıl deney merkezlerine sattığını anlat…Yoksa zabıtaları da zehirleyen belediyeyi de bırakırım senin üzerine yürürüm. Dünyayı başına çalarım.

—Tamam haklısın. Ama ben yine de sana bağış yapma teklifinde bulunuyorum.

— Hasta mısın sen? bir de sana bu sıkışıklıkta para mı vereceğim? Hem de beni yönetimine almadığın derneğine?

–Evet. Bağış yapacaksın destek olacaksın. Sonra da sana geri dönüşü olacak. Hayvanların da kazanacak. Hatta Türkiye’de görmediğin diğer zavallı hayvanlar da kazanacak. Ne olur sistemi kurana kadar 3-5 yıl sabır.

—Bağış veremem. Ben sokaktakilere bakıyorum. Zaten vetlere kaç milyar borcum var biliyonmu sen ? Senin hobinle, egonla, kısa filmlerinle, televizyonlarınla, bilboardlarınla uğraşamam.

— Bari çevrendekilere söyle onlar el versinler. Birlik ol demiştin ya hani..sistemin altyapsını kurmamıza destek olsunlar.

—Salak mısın kızım sen ? Öyle zengin birini bulsam deşifre eder miyim ? Tabiiki kendime saklarım. Maillerimde ccye bile koymam. Koymamki üzerine atlamayın paralarını çevresini kapmayın. O benimdir o benim. Benimindir ancak.

—Tamam tamam çatma gurban olayım. Azıcık gül biraz gurbanın olduğum. Kurtul şu firijitlikten. Herkesi düşman görme. İnsanları da sevmeyi dene. Bırak bari ben yoluma gideyim. Belki ilerde doğru bir isim, sanatçıların da yanımızda olduğu bir oluşum, belki bir bize ev sahipliği yapacak bir merkez ev , hatta hayvanlara yardım edecek bir arabamız bile olur.

–Get ya deli misin nesin? Dalganı başka yerde yap. Yapaydım ben kırk yılda yapardım. Sen buraları bilmiyon. Burası farklı. Orası gibi değil. Sen bana mama bul.

—Ya bakarsın olur. Doğru plan ve projelerle doğru insanlarla evimiz, arabamız hatta dükkanımız bile olur. Oradan kazandığımızı eşit olarak ihtiyacı olan kişilere bile veririz…sana da pay düşer.

—Hayııııııııııırrrrrr….! Benim olmadığım bir yerde bu olmaz. Sen olsa olsa paranla hayvanlara broşür yedirirsin. Onların karnı aç. Köpüşler afiş değil mamiş istiyor. Ben elimle gece vakti paparalar yaparken senin elin afişin boyasına bile değmiyor. Reinalarda toplantı yapıyorsun.

— Maksude Hanım . Etme eyleme. Hak savunuculuğuna üzerindeki bu pespaye kıyafetlerle giremezsin. Huzura kabul olamazsın. Kimseye dinletemezsin kendini. Bırak herkes bildiği işi yapsın.

—Hıh sanki sen başbakanın yanına mı çıkacaksın ki bana yol yordam öğretiyon ?

—Yok canım. Siz dururken ne haddime. Haşaaa !

—-Sen hayvanları demirle zincirlemek istiyorsun anladım ben seni.

—-Hoppalaaaaaaaaaa…Ne demiri? Ne zinciri?

—Doğru burada biraz attım. Kusura bakma hırsımdan ne dediğimin farkında değilim. Ama bilki sen beni derneğinden atmadın. BEN ÇIKTIM!

—-Ooooff..off ! Tamam sen çıkmış ol. Bari gölge etme.

—Sen bana kötü kadın dedin. Şincik mahkemeye verecem seni. Polise söylim de rozet satıyo diye alsınlar senin ifadeni. Elin ayağın titresin, buz kessin. Bana yazdığın maillerini de seni sevmeyenlere yollayacam. Onları sevmesem de sırf sana karşılar diye onlarla birlik olacam.

— Ol tabi o da bir aşama. En azından bana karşı da olsa örgütlenmiş olursun. Takım çalışması yapmayı öğrenirsin. Lakin çok da emin değilim hani bir masada bir araya gelseniz birbirinizi boğazlamayacağınıza.

—Ne örgütlenmesi ? Terörist msin sen ? Örgüt mörgüt ? 12 eylül öncesine götürmek istiyorsun sen bu toplumu…Ergenekoncusunuz siz.

—Maksude Hanım , bitirdin beni. Zamanımı alma bari. Bak hem beni sevmiyorsun hem de her hafta onlarca mail atıyorsun , yirmi kere de telefon açıyorsun bana. Benle de olamıyorsun bensiz de..

—Ben dernek sevmem. Hepsi cebine atıyor onların paraları. Benim de derneğim vardı. Ama ben cebime atmam. Olursam laylaylom komisyonuna baş olurum kendimi adam sanırım Olsa olsa mincik mincik kağıtlara yazı yazarım ,otobüs koltuklarının arkasına hayvanları koruyun diye koyar kaçarım. İt kağnı gölgesinde yürürmüş kendisini kağnı sanırmış olurum. Ben var ya ben , bütün derneklere eşit mesafedeyim zaten. Polemiklere de girmem.

—Sen mi girmezsin polemiklere ? :)))

—Girmem tabi. Benim için köpişler önemli. Hafta sonu ormanlara gittim papara dağıttım. Oysa sen nerdeydin ? Sen yoktun. Taksim’de bira içiyordun.

—İyi yapmışsın. Ne güzel olmuş. Ama gördümki akşamına hepiniz birbirinize girmişsiniz. Bir mama dağıtmada bile organize olamamışsınız. Ekosistem değil ego sistem sanki gene öne çıkmış :)))

—Orası benim bölgem..niye geldiki Ayşeler ? Hem ben daha fazla papara dağıttım. O sadece barınak kısmına girdi. Başını okşadı , fotoğraf çekti. Ben fotoğraf karesine giremedim diye orada yokmuyum sanıyorsun. Belediyeye mama bağışlamak için o sıcaklarda dondurma bile sattık. O sıcakta şemsiyeleri buzdolaplarını sırtımda taşıdım. Bunlardan haberin yok senin.

—Sizinle anlaşamayacağız galiba. İyi yapmışsınız ellerinize sağlık. Ama bırakın biz de hani şu ev araba ,dükkan, otel , orijinal tasarımlarla tüm dünyanın yaptığı gibi işler ile kaynak yaratalım. WWF , Greenpeace , UNICEF gibi bir çok vakıf dernek böyle gelir elde ediyor. Gölge etmeseniz diyorum.

—-Sen hayvan beslemiyon koçum. Senin aklın ticarette. Ya hayvan kaçıracaksın ya mal satacaksın. Bu yaptıklarının hayvan korumayla ilgisi yok. Kesin evinde hayvanları kısırlaştıracaksın onların cinsel hayatına müdahele edeceksin. Arabayla tırla yurtdışına onları kaçıracaksın , dükkan üzerinden de kazandığın parayı faturalandıracaksın. Otelde de yabancı karılarla dans edersiniz artık.

— Olur mu öyle şey nerden çıkarıyorsun ?

—Ben bilirim seni ve senin gibileri. Menfaat elde etmezsen hiç kimse bu kadar zaman harcamaz bu işlere , kesin bir çıkarın vardır. Elimde delil yok ama iki vakte bulacam. En büyük kanıtım aha şu köşebaşındaki şıracı , bir de öte taraftaki bozacı !

— Kurulacak derneğin telefon parası var , yardım etmiyorsun. Yollanacak resmi yazıları var , mürekkep vermiyorsun , arabanın mazot parası var bakımevlerine arabanın baskın yapması lazım, yaralı hayvanları taşıması lazım dudak büküyorsun , bakımevlerinin mama ihtiyacı var görmediğim sürece beni ilgilendirmez diyorsun.Bu kadar dava açıyoruz harcını vermiyorsun bilirkişi ücreti için elin cebine gitmiyor, ama hemen sonuç istiyorsun …Bağış da vermiyorsun nasıl olacak bu iş ?

—Ben bilmem. Benim kafam dar. Cebinden ver . Hayvanseverlerden topla. Öyle şoptu moptu anlamam ben. Görüşüm çerçevem kapasitem bu kadar. Boşum ,tenekeyim tıngırdarım sadece…Ama iyi tıngırdarım. Etrafımda bunca salak komplo teorisyeni oldukça iyi ses getiririm. İçi boş naylondan bütün dernekleri bir araya getiririm senden daha büyük olacam diye kendimi kandırırım.

— Kazanırsak para , okullara eğitimle gireriz. Arabamızla ülkenin her yere ulaşırız. Kimseye dilenmeyiz. Ansiklopedi gibi web sitesi yaparız. Herkes bilgilerden yaptıklarımızdan faydalanır. Kitapçıklar basarız Türkiye’nin dört bir yanına ücretsiz dağıtırız. Kendi orjinal ürünlerimizi satarız , kazancımızı hayvanlara aktarırırz. Hatta bakarsın iki kişinin yan yana gelmediği bu ortamda her yıl Türkiye’nin farklı bir yerinde ikiyüz kişiyi , onlarca derneği her sene bir araya getiririz. Her yıl da giderek de güçleniriz. Güçlü olunca sesimiz daha iyi duyulur. Kurumsallaştık mı bakarsın Başbakanlığa kadar çıkarız , dertlerimizi daha iyi anlatırız , Maksude teyze.Hatta yasayı bile değiştiririz…

—-Hayal dünyasındasınız siz. Rüya görüyorsunuz. Yıldızlara çıkmışsınız ayağınız yere basmıyor sizin. Bu dediklerinin yüzde birini bile yapamazsınız. Kesin menfaatiniz var sizin . Büyük olasılık para kazanıyorsunuz bu işten. Çünkü ben öyle yapmıştım…!

—-Ellerinden öperim Maksude teyze …….Sen hele şöyle kenarda dur. Biz yine de bi deneyelim…

Ahmet Kemal Şenpolat

06/06/2012

Kaynakça: www.haytap.org


Bana Para Ver Hayvanları Koruyacağım
Başa dön