SİNCAP DERNEĞİ | Hayvanları Hayvanseverlerden Koruma Derneği

Hayvan Hakları Özel Sayı Kitabı Çıktı

Yine Türkiye'de bir ilki gerçekleşiyor ve hayvan hakları ile ilgili olarak yapılmış bilimsel yazılardan , mahkeme kararlarından oluşmuş ciddi bir kitap sonunda çıktı..

Devamını oku...

Gorillas In The Mist / Sisteki Goriller

Belgesel tadında , Afrika'nın ormanlarında geçen , birçok dalda oscara da aday olmuş , Weaver'a en iyi kadın oyuncu dalında 1988 yılında oscar kazandırmış nefis bir film. filmin ayrıca en iyi kurgu , en iyi müzik , en iyi senaryo dallarında da bir çok oscar kazandı.

Devamını oku...

Beyaz Tanrı - Sokak köpeklerinin ‘Spartaküs’ü

R.M.Rilke’den alıntılanmış, filmin yalın ve naif mesajını baştan veren “Bizi ürküten her şey sevgimize muhtaçtır” deyişiyle açılan son Cannes festivalinde Belirli Bir Bakış bölümünün en iyisi seçilmiş, Macar yapımı “Feher Isten-Beyaz Tanrı”, ergenlik sorunlarına, büyüme sancılarına gark olmuş, boşanmış aile çocuğu, 13 yaşındaki Lili’nin (Zsofia Psotta) yaşadıklarıyla, sokağa bırakılıp insandan kaynaklanan çeşitli baskı ve işkencelerden geçerek zorlu bir hayatta kalma birbirine paralel ve sürükleyici bir şekilde hikâye ediyor 2 saat süresince.

Devamını oku...

"Ağzı var dili yok'ların Hakları - Doğan Hızlan - Hürriyet Gazetesi

HAYVANLARA merhamet gösterilmesinin, onları korumanın bir gerekçesini çok severim: “Ağzı var dili yok.”

Devamını oku...

111 Soruda Hayvan Hakları Kitabı Röportajı

Ahmet Kemal Şenpolat, hayvan hakları yasasının çıkması için yıllardır mücadele veriyor. Kendisini hayvan hakları savunucusu olarak adlandıran Şenpolat’a göre bu mücadeleye en çok zararı giydiği kürklerle gündeme gelmeyi başaran Bülent Ersoy veriyor

Devamını oku...

Instinc'' ( İçgüdü ) - Anthony Hopkins

Araştırdığı hayvanlara bağlanan bir bilimadamı olsanız ve araştırdığınız hayvanların aslında masum birer canlı olduğunu öğrendiğinizde neler hissedersiniz? Peki yıllarca emek verdiğiniz bu hayvanların acı çığlıklar atarak yere yığıldığını gördüğünüzde ne yaparsınız? Ya yıllarca birlikte yaşadığınız, hayatınıza bir anlam katan bu canlılar, insan denen canilerin mermilerine hedef olduğunda ve öldüğünde ne hissedersiniz?

Devamını oku...

Kafesler Boşalsın / Empty Cages / Tom Regan

Kafesler Boşalsın’da, insan türünün hayvanlar üzerindeki tahakkümünün örnekleri gözler önüne seriliyor. “İnsanların hayvanlara korkunç şeyler yapmaktan vazgeçmeleri!” gibi basit bir talebi dillendiren hayvan hakları savunucularının, teorilerini ve eylemlerini hangi düşünce ve değerlere dayandırdıkları, mücadelelerini hangi felsefî saiklerden yola çıkarak ördükleri açıklanıyor. Kafesler Boşalsın, türe dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan hayvan hakları mücadelesinin felsefî kilometre taşlarından...

Devamını oku...

Miyase'nin Kuzuları - Prof. Dr.Üstün Dökmen

Hayvanlar Dünyasından İnsanlık Durumları ve Dersleri

Üstün Dökmen bu romanda birebir yaşadığımız ve yaşam boyu karşılaşacağımız toplumsal ve psikolojik açmazları, hayvanların gözünden ve dilinden mercek altına alıyor; ne denli verimli ve yaratıcı olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Devamını oku...

Örgütlenmek / Jack London

Sirklerde yaşanan dramın perde arkasını , birbirlerini çok seven bir denizci ile köpeğin insanların para kazanmak üzerine birbirinden zorla ayırmaları sürükleyici bir dil ve insanın özüne yabancılaşması için en önce okunması gerekli kitaplardan biri olduğunu düşünüyoruz

Devamını oku...

HAYTAP Hayvanları Oyuncak Gibi Gören Zihniyeti Tiye Aldı

Devamını oku...