Istanbul Barosu öncülüğünde Türkiye’de ilk defa Hayvan Hakları ile ilgili özel bir sayı adı altında böyle bir kitap çıkıyor , okuyucularla buluşuyor.

Bu kitabın içinde geçtiğimiz aylarda hayvan hakları ile ilgili düzenlemiş olduğumuz panelin tam ses kayıt çözümlerinden , hayvan haklarını ilgilendirecek mahkeme kararlarına , Bekir Coşkun’un bu konudaki yazılarından , Aziz Nesin’e , Hürriyet Gazetesi yazı işleri müdürü Doğaner Gönen’e , komisyonumuzun değerli hukukçu arkadaşlarının görüşlerinden, Adli tıp profesörü Sevil Atasoy’un hayvana eziyet konusundaki bilimsel görüşlerine, Psikaytr Dr Özcan Köknel’e, Yalçın Ergündoğan’dan Leman Sam’a kadar , hatta ve HAYTAP sitesinde de yayınlanan Mustafa Kemal’in fotoğraflı anılarına kadar çok kapsamlı , yaklaşık 300 sayfalık bir kitap oldu.

Baro komisyonumuzun kurulmasındaki imza toplama günlerimizin fotoğrafları bile konulmuş durumda.

Hepsinden önemlisi bu kitap en yakın zamanda tüm yargıtay üyelerine , bakanlıklara , müsteşarlıklara ,

TBMM ‘nin ilgili üyelerine , hakimlere savcılara , üniversitelerin hukuk fakültelerine , ceza kürsülerine ,

Başta medya mensupları olmak üzere kamuoyunu yakından etkileyebilecek her birime yollanacak.

Hayvan hakları konusunda yapılan böyle bir çalışmada emeği geçen başta yönetim kurulumuz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

Aylarca , çok ama çok emek harcadık üzerinde..

Almanya’da bir kedinin öldürülmesi nedeniyle çıkan 7 aylık hapis cezasının gerekçeli mahkeme kararı da birilerine örnek olsun diye kitabın içine girdi.

Sevgili Bekir Coşkun’a konuyla ilgili yazılarına kullanmamıza izin vermesinden dolayı ,

Ayrıca Nesin vakfından Prof Dr Ali Nesin’e Aziz Nesin’in Hayvan Deyip de Geçme adlı kitabından aldığımız öykülerine izin vermesinden dolayı ,

Kitap , şimdilik Istanbul’daki belli başlı adliyelere dağıtılacak.

İsteyenler buradan maliyeti oranında yaklaşık 6 YTL gibi bir bedele alabilecekler. Şimdilik kitapçılarda yok.

Şunu da belirtelim ki HAYTAP , İVHO ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları komisyonunun ortak çalışması olan alternatif hayvan hakları yasa teklifimiz de gerekçeleri ile beraber tam metin olarak kitap içinde.

Benzer çalışmaların da Türkiye’de hayvan haklarının sınıf atlamasında çok önemli olacağını düşünüyoruz. Kitaptan temin etmek isteyenler İstanbul Barosuna başvurabilirler.
Kaynakça: www.haytap.org

Hayvan Hakları Özel Sayı Kitabı Çıktı
Başa dön